dokoncertu.cz - kalendář koncertů a jiných kulturních akcí - A3: ROMANTIKA SMYSLŮ ZBAVENÁ

Po Út St Čt So Ne
  1
2
3
4
5
6
7 8 9
10
11
12
13
14 15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
 
Koncertní kalendář
pro soudobou a alternativní hudbu
Zobrazit jen alternativu
Zobrazit jen soudobou vážnou hudbu
 

15.2.2018 19:00-21:00 A3: ROMANTIKA SMYSLŮ ZBAVENÁ

Místo konání: Dům kultury města Ostravy, kraj: Ostrava, Moravskoslezský
Pořadatel: JFO
Program:

Program:
Richard Wagner: Lohengrin, předehra
Ferenc Liszt: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Es dur
Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 4 c moll op. 43

 


 
Zpět na seznam

 

Více o koncertu:

Pro každé dílo je tak trochu nevděčné předcházet provedení Šostakovičovy gigantické Čtvrté symfonie, děsivé apokalyptické vize života ve Stalinově mocenském systému, jejíž ničivá síla se přežene s neodbytnou sugestivností a zanechá v paměti místo na máloco jiného. Dnes budou zkoušet štěstí Wagner se svojí nebesky jímavou pohádkovou předehrou k Lohengrinovi a Liszt s proslulým repertoárovým kusem v podání letos třicetiletého Federica Colliho, vítěze prestižních klavírních soutěží v Salzburgu a Leedsu.
Čtvrtá symfonie je u Šostakoviče tragickým dvojčetem opery Lady Macbeth mcenského újezdu, která se v těchto týdnech v Ostravě rovněž zabydluje (připomeňme i klavírní Preludia a fugy příští měsíc). Zatímco opera zažila před svým zákazem dva roky úspěšného uvádění v bezpočtu inscenací, odvážná symfonie, již nastudovaná Leningradskou filharmonií, vyvolala ve všech zúčastněných takový strach, že byla „z vyšších míst“ raději stažena přímo v den oznámené premiéry na podzim 1936, navenek na žádost skladatele, a poprvé byla nakonec provedena až o čtvrtstoletí později v roce 1961, v době, kdy už na ni skladatel prakticky zapomněl. Účinek vlastního dávného symfonického monumentu byl pro skladatele šokující. Čtvrtou od té doby v soukromí vždy označoval za své největší dílo a s lítostí (nezřídka s pláčem) uvažoval nad tím, jak skvělá mohla jeho hudba být, kdyby se nenechal zlomit a pokračoval v této linii. Pak ale pod vlivem symfonie mění svůj hudební jazyk i postoj k sovětskému systému. Mistrným výsledkem tohoto pozdního přerodu je vokální čtrnáctá symfonie, kterou jsme měli možnost vyslechnout vloni v listopadu. Čtvrtá se tak skladateli stala jakýmsi vykoupením, bývá ale prováděna jen zřídka pro svoji nevybíravost, mamutí obsazení a nesmírnou interpretační náročnost na pokraji fyzické zvládnutelnosti. 

Místo konání:

Dům kultury města Ostravy
28. října 124/2556, Moravská Ostrava 709 24


 
 


 
 

 

Pořadatel:

JFO
Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava se ve velmi krátké době od svého vzniku v roce 1954 zařadila mezi přední česká symfonická tělesa. Od roku 1958, kdy uskutečnila své první zahraniční turné, navštívila opakovaně téměř celou Evropu, Spojené státy, Japonsko, Jihokorejskou republiku, Tchaj-wan a díky finanční podpoře Magistrátu města Ostravy a společnosti Arcelor Mittal se v roce 2006 Janáčkova filharmonie stala po České filharmonii, jež do Austrálie zavítala na turné v roce 1959, teprve druhým tuzemským symfonickým tělesem, které mělo příležitost se u protinožců prezentovat. Z tohoto pohledu byla koncertní sezóna 2006/2007 vydařená – orchestr navštívil postupně Itálii, Německo, opětovně Itálii, Japonsko, Německo a Švýcarsko.
Je jistě nesporné, že zahraniční zájezdy přináší Janáčkově filharmonii finanční užitek – záleží však na počtu vystoupení a samozřejmě teritoriu. Značný význam mají také zahraniční koncertní turné pro možnost porovnávání kvality tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu.
Ostravský symfonický orchestr se úspěšně prezentuje rovněž na domácím pódiu a v blízkém okolí, o čemž rostoucí zájem ze strany publika. Orchestr je také pravidelně zván k účasti na prestižních tuzemských festivalech (Pražské jaro, Janáčkův máj, Smetanova Litomyšl, Pražské hudební slavnosti apod.).
Umělecký profil orchestru, který charakterizuje plný, sytý zvuk, muzikální projev i technická vyspělost, postupně formovali kromě stálých dirigentů také významní hosté – V. Neumann, V. Smetáček, J. Bělohlávek, L. Pešek, Z. Mácal, Ch. Mackerras, S. Baudo, H. Rilling a od roku 2005 také současný šéfdirigent Theodore Kuchar. Ze sólistů zvučných jmen, kteří se s ostravskou filharmonií představili, jmenujme např. Josefa Suka, André Navarru, Evu Urbanovou, José Carrerase v poslední době pak James Buswell, Sergej Babayan nebo Pascal Rogé.
Janáčkova filharmonie často uvádí díla nejen Janáčka a dalších českých skladatelů světového věhlasu - Dvořáka, Smetany nebo Martinů, ale šíře jejího repertoáru je mnohem mohutnější, o čemž svědčí dramaturgie jednotlivých koncertů, kde se objevují jména jako L. van Beethoven, W. A. Mozart, Fr. Schubert, R. Strauss, B. Bartók, R. Schumann, M. Ravel, M. Bruch, A. Bruckner, A. Copland, L. Bernstein a další.
Dalším důkazem šíře záběru je bohatá diskografie, která se za působení Theodore Kuchara ve funkci šéfdirigenta, jenž je ve světě znám jako nejvíce nahrávající dirigent, podstatně rozrůstá. V srpnu roku 2004 nahrála filharmonie pod jeho vedením trojkomplet se skladbami Antonína Dvořáka s názvem Symphonic Poems, Overtures. V prosinci téhož roku pak vznikla odborníky vysoce ceněná nahrávka kompletu symfonií dánského skladatele Carla Nielsena. V sezóně 2006/2007 nahrála Janáčkova filharmonie Ostrava dalších sedm kompaktních disků pro významné nahrávací společnosti – Brilliant Classics, Joan Records, Cybelle Records a CPO Records. Prvními dvěma počiny byly na podzim roku 2006 realizované nahrávky, které řídil světově uznávaný dirigent David Porcelijn, s nímž orchestr navázal dlouhodobější spolupráci. Na jednom CD jsou zaznamenány tří symfonie nizozemského skladatele Henka Badingse Tato nahrávka pro společnost CPO Records vznikla za podpory Nizozemského velvyslanectví v Praze. Druhé CD pak obsahuje skladby současné nizozemské skladatelky Jacqueline Fontyn.
Další nahrávky, které řídil šéfdirigent Theodore Kuchar, byly realizovány už v roce 2007. Kromě hudebního nosiče se záznamem čtyř skladeb současného amerického skladatele Charlese Berryho - Mariners Famfare, Veerythrusch with Cedare, Symphony No. 3 „Celestial” a Cello Concerto, v němž se sólového partu ujal první violoncellista JFO Jiří Hanousek, to byly ještě čyři další disky. Tři z nich tvoří komplet a posluchači na nich naleznou symfonické dílo Bedřicha Smetany včetně úplného cyklu symfonických básní Má vlast, ale i téměř neznámých skladeb jako jsou např. autorem nedokončený Pražský karneval nebo předehra k loutkové hře Doktor Faust apod. V závěru zmíněné sezóny pak vznikla unikátní nahrávka Klavírního koncertu č.5 z dílny S. S. Rachmaninova, jehož faksimile bylo objeveno a upraveno teprve nedávno. Ke klavíru usedl Wolfram Schmitt-Leonardy.
Od konce 90. let se Janáčkova filharmonie systematicky věnuje také interpretaci domácí i světové „nové hudby“. Spolu s Ostravským centrem nové hudby pořádá letní festivaly a tvůrčí dílny mladých skladatelů z celého světa za účasti předních světových tvůrců a interpretů. V této oblasti dosáhl orchestr výrazných úspěchů na předních světových festivalech avantgardní hudby v Praze, Varšavě a Berlíně. Velikým přínosem pro rozvoj v této interpretační oblasti Janáčkovy filharmonie byl aktivní přístup jejích šéfdirigentů - Christiana Arminga i Petra Vronského. Výsledky jejich systematické práce se však odrážejí i v dalších interpretačních oblastech. V jejich stopách pokračuje a kvality ostravského symfonického tělesa dále intenzivně rozvíjí současný šéfdirigent Theodore Kuchar.


28. října 124, 702 00 Ostrava
www: http://www.jfo.cz